Ostatnie zmiany w prawie spadkowym, które weszły w życie wraz z Ustawą o fundacji rodzinnej (F.R.) wzbudzają obecnie duże zainteresowanie. Mają one bowiem ogromny wpływ na sposób, w jaki rozstrzyga się sprawy w zakresie zachowku.
W artykule przyjrzymy się kolejnym siedmiu zmianom, rozważając ich potencjalne skutki dla spadkobierców oraz wskazując na nowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy sporządzaniu testamentu czy planowaniu dziedziczenia.
Zachęcamy do zapoznania się z pierwszą częścią wpisu: 14 zmian w zachowku w 2023 r. (cz. 1)
jeśli uprawniony nie może go otrzymać od spadkobiercy lub zapisobiercy windykacyjnego, ALE tylko w granicach pokrycia funduszu założycielskiego przez spadkodawcę.
jeśli uprawniony nie może go otrzymać od spadkobiercy lub zapisobiercy windykacyjnego, jeśli było ono doliczone do spadku i tylko w granicach wzbogacenia wskutek otrzymania mienia związanego z rozwiązaniem F.R.
to odpowiada ona względem innych uprawnionych do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jej własny zachowek.
na rzecz uprawnionego przez wydanie mienia, które otrzymała w zw. z rozwiązaniem F.R.
a) jako pierwsze odpowiadają te osoby, które uzyskały takie mienie później;
b) i tylko jeśli nie można uzyskać uzupełnienia zachowku od nich, to odpowiadać będą również osoby, które uzyskały mienie wcześniej.
przedawnia się z upływem 5 lat od otwarcia spadku.
roszczenie przeciwko takiej osobie również ulega przedawnieniu z upływem 5 lat od otwarcia spadku.
Jeżeli masz pytania dotyczące dziedziczenia, spadku, testamentu, zachowku czy fundacji rodzinnej – zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Więcej o fundacji rodzinnej w poprzednich wpisach: Ustawa o fundacji rodzinnej – aspekty podatkowe oraz Fundacja rodzinna, czyli powrót do Starożytnego Rzymu.