Dnia 8 listopada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało najnowszy projekt ustawy o fundacji rodzinnej.
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie do polskiego systemu prawa instytucji fundacji rodzinnej. Rozwiązanie to służyłoby poprawie otoczenia prawnego sukcesji firm, w szczególności ze względu na zmiany pokoleniowe. Dzięki temu właściciele rodzinnych biznesów będą mogli prościej, efektywniej i bezpieczniej przekazać swoje działalności dalszym sukcesorom.
Ograniczenia są zawarte w aktualnych przepisach związanych z możliwością przekazania swoich przedsięwzięć przez przedsiębiorców. Mogą oni, wykorzystując przepisy chroniące spadkobierców oraz przepisy zawarte w Kodeksie Cywilnym, powierzyć swoje przedsiębiorstwa swoim potomkom. Tego typu koncepcja nie zapewni jednak szeroko pojętej stabilności prowadzenia działalności oraz jej ciągłości.
Nowo wprowadzone przepisy o fundacji rodzinnej mają sprawić, by ustawodawstwo stało się bardziej przejrzyste
i nowocześniejsze dla polskich obywateli.
Jest to trzeci projekt powstały w wyniku kilkuletnich prac i konsultacji społecznych. Poprzednie opublikowano
w marcu 2021 r. oraz w październiku 2021 r.
Projekt zakłada szereg daleko idących zmian prawnych, ale również i podatkowych w zakresie opodatkowania fundacji
i jej współuczestników. Najbardziej fundamentalne regulacje w tym zakresie przewidują:
Według zamieszczonego projektu ustawy wniesienie majątku do fundacji pozostaje neutralne podatkowo. Jest to równoznaczne z brakiem wymogu zapłaty podatku PIT z tytułu „wyzbycia się” majątku poprzez wniesienie go do fundacji.
Wypłata świadczeń z fundacji na rzecz fundatora oraz najbliższych członków rodziny (są nimi małżonkowie, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierbowie, ojczym oraz macocha), kwalifikujących się tym samym do beneficjentów grupy zerowej, będzie objęta zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych. Również wypłata świadczeń z fundacji na rzecz tych osób nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem PIT.
W przypadku wypłaty z fundacji świadczenia dla osoby, która nie zalicza się do osób w grupie zerowej, korzystający ze świadczenia zostanie opodatkowany zryczałtowanym podatkiem PIT wynoszącym 15%.
Świadczenia otrzymane przez fundatora oraz beneficjentów mają nie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Fundacja będzie należała do podatników podatku od osób prawnych, jednakże zostanie ona podmiotowo zwolniona
z podatku dochodowego. Oznacza to, że osiągane z dystrybucji majątku przychody, w tym przychody ze sprzedaży akcji nie będą podlegały opodatkowaniu na poziomie fundacji. Chyba, że fundacja nabyła udziały tylko w celu późniejszego ich zbycia. Fundacja nie zapłaci podatku CIT z tytułu innych kapitałowych zysków, które mają pasywny charakter, tj. dywidend i odsetek, jak i również zysków uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej. Szczególnie istotne jednak jest, by zakres działalności fundacji nie był szerszy niż przewidziane w tym zakresie, wskazane wyżej ramy ustawowe –
w przypadku prowadzenia działalności w szerszym zakresie, istnieje ryzyko utraty prawa do korzystania ze zwolnienia
z CIT.
Ustawa zakłada opodatkowanie wypłat świadczeń z fundacji zryczałtowanym 15% CIT. To, komu wypłacone jest świadczenie nie wpłynie na stawkę podatku.
Likwidacja fundacji i związana z tym dystrybucja majątku będzie opodatkowana 15% CIT. Projekt ustawy nie przewiduje przy tym możliwości rozpoznania kosztów uzyskania przychodów.