Rewolucyjne zmiany w prawie pracy zbliżają się wielkimi krokami. W dniu 8 lutego 2023 roku Sejm uchwalił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Projekt został przekazany do Senatu. Prace nad ustawą są niezakończone, jednak już dzisiaj warto się zapoznać z projektami proponowanych zmian w prawie pracy.
Pisałam już o planowanych zmianach w zakresie umów o pracę (https://kancelariacwk.pl/rewolucja-w-prawie-pracy/). Teraz przybliżę proponowane zmiany w zakresie urlopów pracowniczych oraz zasiłków macierzyńskich.
Jedną z największych zmian w prawie pracy jest wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Urlop rodzicielski będzie przysługiwał w wymiarze:
Każdemu z rodziców przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z pracowników – rodziców dziecka. Dodatkowo rodzice będą mogli korzystać z urlopu rodzicielskiego równolegle. Nowe przepisy skracają czas, w którym można skorzystać z 2 tygodniowego urlopu ojcowskiego do 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka albo upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.
Zmianie ulegnie również wysokość zasiłku macierzyńskiego. Obecnie zasiłek wynosi 100 % podstawy zasiłku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60 % podstawy wymiaru zasiłku za pozostałą cześć tego urlopu. Po zmianach wysokość zasiłku będzie wynosić 70% podstawy wymiaru zasiłku. Ponadto matka dziecka będzie miała prawo o zawnioskowanie o stałą wysokość świadczenia za czas urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Wówczas zasiłek za cały ten okres wyniesie 81,5% podstawy wymiaru zasiłku. Ojciec dziecka za 9-tygodniowy urlop rodzicielski otrzyma 70% podstawy wymiaru zasiłku.
Zgodnie z nowelizacją pracownikowi będzie przysługiwać w ciągu roku kalendarzowego urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Za członka rodziny, o uważa się syna, córkę, matkę, ojca lub małżonka. Urlop będzie udzielany na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie nie krótszym niż jeden dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Pracownikowi w ciągu roku kalendarzowego będzie przysługiwać zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia.