Przepisy prawa pracy w aktualnym brzmieniu już nastręczają pracodawcom wystarczająco dużo wątpliwości oraz trudności. Teraz wielkimi krokami zbliża się nowelizacja Kodeksu pracy. Przyczyną wprowadzenia zmian są przede wszystkim wymogi dwóch dyrektyw unijnych.
Są nimi dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracowania w Unii Europejskiej oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE.
Drogi przedsiębiorco!
Jeśli zatrudniasz pracowników, to już powinieneś jak najszybciej zapoznać się z projektami proponowanych zmian w prawie pracy.
1) 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
2) 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.
Tu strony będą mogły wydłużyć w umowie o pracę na okres próbny ww. okresy, jednak nie więcej niż o miesiąc. Ale tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy.
W proponowanych zmianach nie tylko wypowiedzenie przez pracodawcę umów o pracę zawartych na czas nieokreślony będzie wymagało wskazania przyczyny. Dotyczy to również umów o pracę zawartych na czas określony.
Ponadto, pracodawcy będą zobowiązani do przeprowadzenia konsultacji z reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową w zakresie zamiaru wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Organizacja związkowa będzie miała 5 dni od otrzymania zawiadomienia od pracodawcy na zgłoszenie zastrzeżeń.
Przewidywane zmiany po pierwsze wprowadzają możliwość wykonania ww. obowiązku przez pracodawcę w postaci papierowej lub elektronicznej. Po drugie znacznie rozszerzają jego zakres.
– przysługujących pracownikowi przerwach w pracy,
– dobowym i tygodniowym odpoczynku,
– zasadach dotyczących pracowania w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią,
– w przypadku pracy zmianowej – zasadach dotyczących przechodzenia ze zmiany na zmianę,
– w przypadku kilku miejsc wykonywania pracy – zasadach dotyczących przemieszczania się między miejscami wykonywania pracy,
– innych niż uzgodnione w umowie o pracę przysługujących pracownikowi składnikach wynagrodzenia oraz świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych,
– obowiązującej procedurze rozwiązania stosunku pracy, w tym o wymogach formalnych, długości okresów wypowiedzenia oraz terminie odwołania się do sądu pracy,
– prawie pracownika do szkoleń zapewnianych przez pracodawcę. W szczególności o liczbie przysługujących pracownikowi dni szkoleń w roku kalendarzowym oraz o polityce szkoleniowej pracodawcy.