Od 1 lipca 2021 roku w polskim systemie prawnym pojawi się nowy typ spółki – prosta spółka akcyjna. Będzie to dodatkowy rodzaj spółki kapitałowej, obok spółki akcyjnej i z ograniczoną odpowiedzialnością. Czym będzie się charakteryzować?
Prostą spółkę akcyjną będzie można założyć elektronicznie (w systemie s24) lub tradycyjnie w formie aktu notarialnego. Utworzyć ją może jeden lub wielu akcjonariuszy. Warto jednak zauważyć, że niedopuszczalne jest jej zawiązanie wyłącznie przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
W Prostej Spółce Akcyjnej w interesujący sposób została uregulowana kwestia jej organów. Dopuszczalne jest powołanie jednego z dwóch wariantów:
Dodatkowo, jeśli w spółce został powołany zarząd – wówczas fakultatywnie możliwe jest też powołanie Rady Nadzorczej.
Przyglądając się tej nowej formie prowadzenia działalności można dostrzec wiele podobieństw ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i dotychczasową spółką akcyjną. Po pierwsze, przyjrzyjmy się kwestii odpowiedzialności za zobowiązania. Co do zasady, odpowiedzialność za zobowiązania ponoszą subsydiarnie członkowie zarządu i rada dyrektorów. Ustawodawca zastosował więc bardzo podobną konstrukcję do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W odniesieniu natomiast do spółki akcyjnej – podobieństwa są widoczne już na pierwszy rzut oka za sprawą nazewnictwa. Przede wszystkim w obu wypadkach wspólnikami spółki są akcjonariusze.
Wśród najważniejszych zalet prostej spółki akcyjnej wymienia się często:
Warto zaznaczyć, że dopuszczalne jest wniesienie wkładów pieniężnych i niepieniężnych, np.: w postaci świadczenia pracy lub usług. Kwestia tak niskiego kapitału akcyjnego jest też często przedmiotem krytyki. Argumentem jest przede wszystkim zagrożenie dla potencjalnych wierzycieli.
Prosta spółka akcyjna, jak pozostałe spółki kapitałowe, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (19% lub preferencyjna stawka 9%).
Jest to z pewnością ciekawa alternatywa dla wielu przedsiębiorców. Warto zwrócić uwagę na proponowane rozwiązania. O tym, czy prosta spółka akcyjna będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem i czy przyjmie się w naszym systemie prawnym – dowiemy się już wkrótce.