W poprzednim wpisie przybliżyliśmy zmiany podatkowe dotyczące uproszczonej formy opodatkowania, jaką jest ryczałt. W dzisiejszym wpisie weźmiemy pod lupę zmiany dot. ryczałtu od przychodu z wynajmowanych mieszkań.
Wprowadzone przez ustawodawcę modyfikacje dopuszczają możliwość, aby osoby, które zajmują się najmem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogły skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu, co do tej pory było niedozwolone.
Jakie formy opodatkowania mają do wyboru wynajmujący od 2021 roku? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba dokonać istotnego rozróżnienia.
Wynajmujący prywatnie mogą dokonać wyboru opodatkowania:
Jeśli najem ma być rozliczany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wówczas przedsiębiorca powinien rozważyć formę opodatkowania:
Warto zwrócić uwagę na to, że przy wyborze rozliczenia na zasadach ogólnych, czy też w formie podatku liniowego – opodatkowaniu będzie podlegał dochód. W przypadku ryczałtu, podatek jest pobierany od przychodu. Ryczałt powinni zatem rozważyć przede wszystkim wynajmujący, którzy nie ponoszą wysokich kosztów z najmu. Należy więc pamiętać, że niższa stawka podatkowa (8,5%,12,5%) w przypadku ryczałtu nie może być jedynym kryterium, które powinni brać pod uwagę wynajmujący przy wyborze formy opodatkowania.
W przypadku wyboru ryczałtu – przychody z najmu będą opodatkowane stawką: 8,5% oraz 12,5% od nadwyżki przychodów powyżej 100 000 zł.
W przypadku najmu prywatnego nie ma obowiązku dokonywania zgłoszenia wynajmu do właściwego urzędu skarbowego. Zapłata ryczałtu jest jednoznaczna z dokonaniem wyboru takiej formy opodatkowania. Przy najmie firmowym, zgłoszenia trzeba dokonać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu.
Co wprowadzone zmiany oznaczają w praktyce? Przede wszystkim ustawodawca poszerzył katalog podmiotów, które mogą skorzystać z ryczałtu. Do tej pory pewne trudności powodowało też zakwalifikowanie najmu jako prywatnego lub firmowego. Wprowadzone zmiany powinny pomóc uniknąć w przyszłości tego problemu.
Proponujemy rozważyć, która z metod opodatkowania w przypadku najmu będzie dla państwa najkorzystniejsza. Należy pamiętać, że wybierając ryczałt – konieczne będzie złożenie deklaracji PIT-28.