W dniu 15 października 2020 roku Trybunał Sprawiedliwości UE wydał przełomowe orzeczenie dotyczące tzw. „ulgi na złe długi” w VAT (sprawa C-355/19). Wskazany wyrok stwierdza niezgodność polskich przepisów dotyczących ulgi na złe długi z prawem unijnym.
Polegają one na skorygowaniu podstawy opodatkowania VAT z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju (wykazywanej w deklaracji VAT-7) o wartość wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Takie uprawdopodobnienie zachodzi, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Trybunał podważył większość ww. przesłanek. Stwierdził bowiem, że polskie przepisy są zbyt restrykcyjne, przez co naruszają prawo unijne. TSUE uznał zatem, że ulgę na złe długi można stosować także jeżeli:
Co wyrok oznacza dla Polskich podatników? Wyroki TSUE są wiążące dla wszystkich sądów w Polsce, także Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. Można się do nich zwrócić, jeśli organ podatkowy odmówi rozliczenia ulgi na złe długi zgodnej z ww. wyrokiem.
To z kolei otwiera drzwi do walki o zwrot VAT z faktur, których do dziś nam nie zapłacono, z których zapłaciliśmy VAT. I to nawet do 5 lat wstecz. W dobie pandemii są to środki, którymi warto się zainteresować.
Z chęcią pomożemy Tobie w walce o zwrot VATu zapłaconego od nieuregulowanych faktur 😊