Gdy już wydawało się, że zawezwanie do próby ugodowej na dobre zakorzeniło się w świadomości wierzycieli jako przydatne narzędzie dla wydłużenia czasu na dochodzenie swoich należności od nierychliwych dłużników, ustawodawca postanowił skomplikować tę instytucję i uczynić ją daleko mniej korzystną dla wierzyciela. Takie działanie wpisuje się skądinąd w trend wzmacniania pozycji dłużnika kosztem wierzyciela zapoczątkowany m.in. zwiększeniem opłaty sądowej za zawezwanie.
Zawezwanie zachowa swój pierwotny efekt tylko do 29 czerwca 2022 r. Dzień później wchodzą rewolucyjne przepisy. Spowodują, że złożenie zawezwania nie będzie już przerywać biegu przedawnienia, a jedynie go zawieszać na czas trwania postępowania pojednawczego, wywołanego wniesieniem zawezwania. Po jego zakończeniu, termin będzie biegł dalej, a nie od nowa.
W praktyce zadziała to tak, że składając zawezwanie do sądu na miesiąc przed przedawnieniem, wierzyciel będzie miał również miesiąc na złożenie pozwu po zakończeniu postępowania pojednawczego. Wierzyciel zyska zatem nie lata, a co najwyżej kilka miesięcy na definitywne dochodzenie swoich roszczeń pozwem.
Im krótszy termin pozostanie do upływu przedawnienia przed wystąpieniem z zawezwaniem, tym mniej czasu będzie miał wierzyciel po zakończeniu posiedzenia sądu wyznaczonego dla zawarcia ugody.
Pomimo tego głębokiego ukłonu ustawodawcy w stronę dłużników, nadal warto pamiętać o tym instrumencie prawnym. Szczególnie gdy przedsiębiorca potrzebuje czasu by zorganizować środki na koszty sądowe i pomocy prawnej lub, co również się zdarza, w ostatniej chwili zorientuje się, że jego roszczenie się właśnie przedawnia. Ale przede wszystkim wierzyciel powinien mieć z tyłu głowy, że przedawnienie już nie będzie problemem, który można zbyć na długie lata jednym, relatywnie prostym pismem.
W kontekście ww. zmian myślę, że nie trzeba dalej przekonywać żadnego wierzyciela do konieczności trzymania ręki na pulsie. Wdrożenia odpowiednich rozwiązań dla monitorowania przedawnienia w każdym przedsiębiorstwie powinno być jedną z kluczowych procedur