W wyniku Polskiego Ładu i zmian dotyczących m.in. składki zdrowotnej przedsiębiorcy zaczęli szukać oszczędności. Nie wiadomo czy to za sprawą przeoczeń, czy świadomych działań ustawodawca zostawił pewnego rodzaju furtkę w postaci art. 176 Kodeksu Spółek Handlowych. Mówi on o tzw. powtarzających się świadczeniach niepieniężnych wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, o których ostatnio jest niezwykle głośno.
Są to wszelkiego rodzaju usługi oraz dostawy towarów, które wykonuje wspólnik i mają charakter powtarzalny.
Przykładami powtarzających się świadczeń niepieniężnych są:
Jednym z ważniejszych wymogów formalnych jest szczegółowe opisanie wykonywanych powtarzalnych czynności w umowie spółki. W przypadku gdy umowa nie przewiduje takich regulacji obowiązkowe będzie wprowadzenie zmian do umowy.
Wynagrodzenie wspólnika za powtarzające się świadczenia niepieniężne uznajemy za inne źródło dochodu. Dlatego też, jako takie, podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.
Wspólnik wykazuje otrzymane wynagrodzenie w zeznaniu rocznym, które wraz z innymi dochodami w roku podatkowym podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. W związku z tym obowiązek podatkowy spoczywa na wspólniku a nie na spółce. Będzie on zobowiązany samodzielnie rozliczyć podatek dochodowy według skali podatkowej.
Wynagrodzenie osoby fizycznej – wspólnika sp. z o.o. (który nie jest jedynym wspólnikiem w tej spółce) z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych nie jest objęte składką zdrowotną.
Bardzo ciekawych wniosków dostarcza decyzja Prezesa NFZ nr 4 i 5 z 2022 r. Interpretacja indywidualna nie jest co prawda wiążąca dla przedsiębiorcy, z tym że nie może on być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji indywidualnej. Mówiąc po prostu, po ludzku – mimo że sama interpretacja nie ma mocy prawnej, to jeżeli będziemy się do niej stosować nie grożą nam żadne sankcje, nawet gdy zmieni się stanowisko organów nadzorujących.
Aby mieć jednak pewność i nie narazić się ZUS-owi, warto dla bezpieczeństwa przed dodaniem odpowiednich klauzul do umowy spółki udać się po indywidualną interpretację do Prezesa NFZ. W napisaniu takiego wniosku i sporządzeniu adekwatnej umowy spółki z przyjemnością Państwu pomożemy, korzystając z naszego doświadczenia w uzyskiwaniu indywidualnej interpretacji podatkowej.
Zapraszamy do kontaktu.