Galopująca inflacja i przepisy podatkowe zmieniające się jak w kalejdoskopie skłaniają każdego przedsiębiorcę do rozważań, czy wybrana przez niego forma prowadzenia działalności gospodarczej jest optymalna. Często dochodzą wtedy do wniosku, że chcą więcej, lepiej, oszczędniej lub inaczej i wtedy mamy gotowy przepis na przekształcenie.
polega na zmianie formy prawnej dotychczas prowadzonej działalności. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną może przekształcić się jedynie w jednoosobową spółkę kapitałową i najczęściej wybór pada na spółkę z o.o.
W drodze takiego przekształcenia do rejestru przedsiębiorców KRS wpisana zostaje spółka przekształcona, którą staje się przedsiębiorca przekształcany z chwilą wpisu.
Owej transformacji przedsiębiorcy w spółkę i zachowaniu ciągłości ma sprzyjać sukcesja uniwersalna określona
w art. 5842 KSH. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Pozostaje też ona podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg przyznanych przedsiębiorcy przed przekształceniem. Na tym przepis ten mógłby się zakończyć, sprawiając że podjęcie decyzji o restrukturyzacji byłoby porównywalne z wyborem miejsca na wakacje. Niestety – spółka przekształcona pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg przyznanych przedsiębiorcy przed przekształceniem. Chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.
Tak jest w przypadku ustawy o transporcie drogowym. Licencja na przewóz osób lub licencja w zakresie pośrednictwa na przewóz towarów nie przechodzi z mocy prawa na spółkę powstałą w wyniku przekształcenia działalności gospodarczej. Konieczne jest jej przeniesienie w drodze decyzji administracyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego. In plus – GITD ma obowiązek przenieść licencję w przypadku przekształcenia (pod warunkiem, że podmiot nadal spełnienia wymogi uzyskania licencji). Głównym wymogiem jest jedynie złożenie poprawnego wniosku, podobnego do tego składanego przy wydawaniu nowej licencji. Opłata za takie przeniesienie licencji będzie również znacząco niższa niż za jej pierwotne wydanie. Decyzję w sprawie przeniesienia licencji wspólnotowej wydaje się nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
Polegać w ciemno na sukcesji przedsiębiorca nie powinien także w przypadku jakiegokolwiek wsparcia otrzymanego na rzecz prowadzenia działalności gospodarczej ze środków publicznych, jak np.: dotacje, subwencje (PFR, BGK, itp.) lub kredyty preferencyjne. Niedopuszczalne jest przeprowadzenie przekształcenia bez zgody instytucji przyznającej dotację w czasie trwania projektu, na który przedsiębiorca otrzymał dotację oraz w tzw. okresie trwałości. Audyt umów i dialog
z kontrahentami zdaje się również obowiązkowym punktem na checkliście przekształcenia. W przypadku niektórych umów kontrahenci zastrzegają sobie dodatkowe obowiązki związane z przekształceniem. Może to być np. zobowiązanie do wcześniejszego zawiadomienia o planowej zmianie formy prawnej czy uzyskania na nią zgody.
Jak widać przekształcenie może nieść ze sobą wiele korzyści, ale tez zastawić na nas kilka pułapek. Warto zaplanować cały proces z rozwagą i skorzystać z pomocy profesjonalistów. Wtedy restrukturyzacja naszej działalności będzie dla nas jak najmniej stresująca i dopięta na ostatni guzik.