Podjąłeś decyzję, że działalność gospodarcza nie jest już dla Ciebie najlepszą formą prowadzenia biznesu i chcesz wiedzieć, jaką drogę formalną musisz przejść, żeby stać się wspólnikiem spółki? Ten artykuł jest dla Ciebie. Opisaliśmy w nim, jak według Kodeksu Spółek Handlowych wygląda procedura przekształcenia działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca – osoba fizyczna z krwi i kości, prowadząca działalność w pocie czoła i we własnym imieniu, może zostać przekształcony tylko i wyłącznie w jednoosobowe spółki kapitałowe. To daje nam wybór pomiędzy: spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, spółką akcyjną i prostą spółką akcyjną. Każda z nich oferuje inne możliwości, ale proces przekształcenia w nie jest taki sam.
Na początek musisz ustalić wartość swojej firmy – nie tą sentymentalną, ale w prawdziwych liczbach i tabelkach. Służy temu sprawozdanie finansowe, sporządzone specjalnie dla celów przekształcenia. Pomoże ono ustalić wysokość kapitału w Twojej przyszłej spółce i możliwość jego pokrycia wartością przedsiębiorstwa. Jest obowiązkowym załącznikiem do planu przekształcenia, który będzie Twoim następnym krokiem.
Zaplanuj kształt swojej przyszłej spółki. Przygotowanie planu przekształcenia to świetna okazja, aby zastanowić się, czego oczekujesz od swojej działalności w nowej formie i na jakich zasadach chcesz ją prowadzić. W celu jego przyjęcia musisz udać się do notariusza. Oprócz sprawozdania finansowego pamiętaj, aby dołączyć do niego wycenę majątku i projekty: Twojego oświadczenia o przekształceniu i umowy lub statutu spółki.
Przygotuj się na najdłuższy etap przekształcenia. Z przyjętym planem należy zwrócić się do sądu rejestrowego z prośbą o wyznaczenie biegłego, który go zbada w zakresie poprawności i rzetelności. Możesz poprosić o biegłego z polecenia, lub zdać się w tej kwestii na sąd. Sąd wyznaczy biegłego i termin na sporządzenie opinii z badania – na szczęście nie dłużej niż dwa miesiące. Biegły przystąpi do badania planu i w trakcie może dopytywać Ciebie lub Twoją księgowość o różne szczegóły. Po zakończeniu badania wystawi opinię o Twoim planie przekształcenia, co będzie dla Ciebie zielonym światłem do wejścia na ostatnią prostą do spółki.
Teraz już tylko szybka wizyta u notariusza, w czasie której potwierdzisz swoją wolę przekształcenia poprzez oświadczenie i zawarcie aktu założycielskiego spółki, wniosek do sądu rejestrowego o rejestrację Twojej spółki i oczekiwanie na upragniony wpis w Rejestrze Przedsiębiorców KRS, który będzie faktycznym momentem przekształcenia Twojej działalności.
Oczywiście na drodze z punktu JDG do punktu SPÓŁKA oprócz powyższych przystanków są określone zasady ruchu, do których musisz się zastosować jeżeli chcesz dotrzeć do celu. Wnioski, załączniki, postanowienia, umowy i formularze – chętnie wyruszymy w tą podróż razem z Tobą.