Zmiany przepisów dotyczących leasingu firmowego to kolejna odsłona Polskiego Ładu, ważna szczególnie dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i dla wspólników spółek cywilnych. Po analizie projektu ustawy można stwierdzić, że bez wątpienia czeka nas niezły podatkowy rollercoster. W dzisiejszym wpisie omówimy projektowane zmiany w zakresie często stosowanego wykupu z leasingu aut firmowych do majątku prywatnego.
Co się zatem zmieni? Decydując się na leasing auta – płacimy w ratach określoną kwotę w zamian za którą otrzymujemy auto do użytkowania. Właścicielem samochodu jest leasingodawca aż do momentu dokonania wspomnianego wykupu. Na koniec trwania umowy leasingowej, po dokonaniu płatności wszystkich rat, leasingodawca wystawia fakturę wykupową (jej wartość często ustalana jest na symboliczny 1%).
Jedną z możliwości, które ma przed sobą leasingobiorca jest wykupienie pojazdu poza prowadzoną działalnością gospodarczą (tzw. wykup prywatny). W praktyce polega to na zapłacie ostatniej raty leasingowej, a następnie wprowadzenie pojazdu do majątku prywatnego. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że auto w majątku prywatnym można sprzedać po upływie sześciu miesięcy bez podatku dochodowego i podatku VAT.
Projektowane zamiany przewidują, że jeśli przedsiębiorca, który dokonał wykupu prywatnego będzie chciał sprzedać samochód – nie zapłaci podatku tylko wtedy, jeśli dokona tego po 5 latach. Jeśli zaś chodzi o VAT, odtąd ma być płacony od wartości rynkowej pojazdu. Zgodnie z przepisami przejściowymi, nowe zasady będą dotyczyły wszystkich, którzy wykupią auto z leasingu po 31 grudnia 2021 roku.
Wzięcie przez ustawodawcę na tapetę wykupu prywatnego może doprowadzić do mniejszego zainteresowania leasingiem. Należy jednak zauważyć, że niekorzystne zmiany w tym zakresie były już wprowadzone choćby na początku bieżącego roku. Wydłużono wówczas minimalny okres amortyzacji samochodu osobowego wykupowanego z leasingu. Tym razem jednak zmiana, którą przewiduje Polski Ład jest dalej idąca i z pewnością nie jest dobrą wiadomością dla przedsiębiorców.
Więcej na temat leasingu dowiesz się na naszym kanale YouTube, gdzie podpowiadamy jaką formę kredytowania wybrać.