Saruman nie umiał pogodzić się z porażką. Wszystkim opowiadał, że Insengard upadł z powodu porażki jego wojsk pod Helmowym Jarem oraz niespodziewanego ataku Entów. Prawda jest jednak inna.
W trakcie wojny między wolnymi ludami Śródziemia a Sauronem, Saruman zdecydował się połączyć siły z czarnym Panem. Na potrzeby wojny rozpoczął hodowlę śmiertelnie niebezpiecznych wojowników Uruk-hai. Śródziemie oficjalnie zyskało kolejnego wroga.
Saruman przygotowując się do nadchodzącej wojny musiał zdobyć armię, która pozwoliłaby mu skutecznie walczyć z królestwem Rohanu. Biały Czarodziej potrzebował armii, która oprze się głównej sile Rohanu czyli Rohirimom. Spółka zarządzana przez Sarumana tj. Isengrad sp. z o.o. zdecydowała się wynająć orków genetyków aby wyhodowali wojowników.
Wynajęci orkowie przygotowali recepturę na żołnierza idealnego tj. hybrydę orka i goblina czyli uruk-hai. Stworzenie ich armii wiązało się zakupem dużej ilości drewna oraz wynajęciem pracowników. Isengard sp. z o.o. wynajęła wielu orków ze wschodu, którzy zajęli się prowadzeniem hodowli.
Saruman w celu zdobycia drzewa do rozgrzania pieców fabryk udał się do Entów. Pastuchowie drzew sprzedali na rzecz Isengard sp. z o.o. niezbędny surowiec. Jako, że Entowie oraz Isengard sp. z o.o. byli przedsiębiorcami zakupy zostały potwierdzone wystawieniem faktur VAT z 14 dniowym terminem płatności.
Saruman liczył na to, że faktury opłaci po pokonaniu Rohanu. Spodziewał się sporych łupów. Rzeczywistość okazała się taka, że Saruman poniósł porażkę, w efekcie czego Isengard sp. o.o. pozostał bez armii oraz z długami.
Zdenerwowani Entowie oraz orkowie, którzy byli wierzycielami Isengard sp. z o.o. upomnieli się o swoje wynagrodzenie. Niestety dla nich spółka nie posiadała wystarczających środków. Wszyscy wierzyciele zdobyli sądowe nakazy zapłaty przeciwko spółce.
Gandalf doradził wierzycielom aby złożyli wniosek o ogłoszenie upadłości spółki Isengard sp. z o.o. Upadłość pozwala wierzycielom na odzyskanie swoich należności poprzez likwidację spółki. Z wnioskiem może wystąpić sama spółka lub jej wierzyciel.
Wniosek jest skuteczny jeżeli spółka nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych w terminie 3 miesięcy lub gdy wartość jej zobowiązań pieniężnych przekracza wartość jej majątku, a stan ten utrzymuje się przez 24 miesiące.
Isengard sp. z o.o. mógłby obronić się przed złożonym wnioskiem, jeżeli doszłoby do spłaty całego zadłużenia na rzecz wierzycieli. W kolejnym wpisie dowiecie się czy to się udało!