Jeżeli należycie do grona szczęśliwców, którzy nie słyszeli o kradzieży spółek, to dalej możecie spać spokojnie. Ustawodawca przygotował projekt nowelizacji ustawy o KRS, dzięki któremu ten proceder ma się zakończyć raz na zawsze.
Kradzież spółki polega na podstępnym doprowadzeniu do zmiany wpisów w rubrykach Krajowego Rejestru Sądowego, dotyczących reprezentacji podmiotu. Podstawą są wnioski oparte na fałszywych dokumentach – aktach właścicielskich. Na skutek tego typu działań, ktoś kto przez wiele lat budował swoją firmę, może się z dnia na dzień, często przez przypadek, dowiedzieć że nie jest już jej właścicielem! Tego typu wrogie przejęcie może także skutkować opróżnieniem konta Spółki lub zaciągnięciem w jej imieniu gigantycznych kredytów.
Do jednej z najgłośniejszych kradzieży spółek w Polsce doszło trzy lata temu. Wtedy poszkodowanym został turecki biznesmen, właściciel kilku przedsiębiorstw — Sabri Bekdas. Oszuści przejęli kierowaną przez niego spółkę deweloperską Reformer Development. Co najważniejsze, cała operacja została przeprowadzona przy wykorzystaniu aktualnie obowiązującego prawa. Przestępcy okazali warszawskiemu sądowi fałszywy akt zmian właścicielskich, nowego zarządu i nowy adres spółki. Na podstawie tych dokumentów, sąd bez weryfikacji dokonał zmian w KRS, co w efekcie oznaczało przejęcie spółki przez oszustów.
Ministerstwo Sprawiedliwości zauważyło, że problem jest poważny i coraz częściej odnotowywany. W rejestrze jest obecnie zarejestrowanych ponad 600 tys. przedsiębiorców i to ich mają ochronić nowe przepisy.
Resort sprawiedliwości, aby rozwiązać problem nielegalnego przejmowania spółek, chce wprowadzić „usługi automatycznego powiadamiania o zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym oraz dokonaniu wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym”, czyli utworzyć newsletter Krajowego Rejestru Sądowego.
Dzięki takiej subskrypcji, użytkownicy będą automatycznie dowiadywać się o takich zdarzeniach, jak próba zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z powiadomienia wygenerowanego przez KRS będzie można od ręki poznać szczegóły sprawy, przejrzeć akta rejestrowe i aktualne oraz pełne informacje o podmiocie. W ten sposób subskrybenci newslettera otrzymają automatyczne powiadomienia z systemu teleinformatycznego umożliwiające wykrycie „kradzieży spółki”. Będą mieli dostęp do informacji jeszcze przed rozpoznaniem wniosku o wpis w rejestrze czy uprawomocnieniem się orzeczenia. W przypadku posłużenia się sfałszowanymi dokumentami, osoby uprawnione będą zatem mogły wziąć udział w toczącym się postępowaniu, zaskarżyć orzeczenie o wpisie, a także powiadomić o usiłowaniu tzw. kradzieży spółki organy ścigania.
Za pomocą newslettera będzie można jednocześnie „obserwować” 50 podmiotów. Sama subskrypcja ma obowiązywać przez rok i będzie dotyczyć już nowych wniosków złożonych do KRS.
Ustawodawca zaznacza, że choć ukrócenie procederu „kradzieży spółek” jest głównym celem nowelizacji, będą także dodatkowe korzyści. Newsletter posłuży wnioskodawcy także do ustalenia etapu procedowania sprawy przez sądy rejestrowe. Znacząco odciąży to sekretariaty sądowe. A kto nigdy nie próbował się do Wydziału KRS miejscowego sądu dodzwonić, ten nie wie jaką ulgę mogą przynieść planowane zmiany. 😊