Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego to stopniowe przechodzenie z papierowej na elektroniczną formę wypełniania zawiadomień i wniosków w procesie budowlanym. Od lutego 2021 roku za pośrednictwem platformy e-budownictwo, prowadzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, można składać 13 e-formularzy, takich jak m.in.: zgłoszenie robót budowlanych, wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, wniosek o legalizację czy wniosek o sporządzenie lub zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Od 1 lipca 2021 r. będzie można dodatkowo złożyć online wniosek o:
1) odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych,
2) pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym,
3) wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki/terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego,
4) zmianę pozwolenia na budowę,
5) wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego,
6) wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego,
7) pozwolenie na użytkowanie,
a także zawiadomić o zakończeniu budowy.
Od 5 lipca 2021 r. będzie można dokonać zgłoszenia z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym. Oczywiście nadal pozostają tradycyjne pisemne formularze wniosków – każdy może więc wybrać odpowiednią dla siebie formę złożenia dokumentów.
Serwis e-budownictwo umożliwia wypełnienie i złożenie coraz większej liczby wniosków związanych z procesem budowlanym w sposób elektroniczny do właściwych urzędów. W praktyce oznacza to uproszczenie i skrócenie procesu inwestycyjno-budowlanego.
zespół kancelarii cw