Co może zrobić Odyn, aby Loki i Hel nie przejęli po nim firmy? Jak zapewnić ciągłość działania przedsiębiorstwa po śmierci właściciela?
Królestwo Asgardu znajduje się pod niepodzielnym panowaniem Odyna, który jednocześnie odpowiada za wszystkie długi Królestwa. Odyn zarządza swoją firmą – Królestwem Asgardu i zatrudnia w tym celu wielu pracowników. Odyn ma zatem status przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą.
W ciągu swojego długiego życia, Odyn zgromadził znaczny majątek, był dwukrotnie żonaty a z zawartych związków małżeńskich narodziło się w sumie siedmioro dzieci i wiele wnucząt. Jako osoba schorowana i znajdująca się w podeszłym wieku, Odyn musi liczyć się z tym, że po jego śmierci, jego Królestwo, jako przedsiębiorstwo będzie podlegało dziedziczeniu. Co stanie się z firmą Odyna? W jaki sposób może zabezpieczyć losy swojego przedsiębiorstwa tak, aby nie trafiło ono w ręce jego syna, Lokiego lub wnuczki Hel?
Jednoosobowa działalność jest nierozerwalnie połączona z osobą właściciela. Oznacza to, że Thor, Loki i pozostałe dzieci Odyna nie mogą odziedziczyć całego Asgardu, a jedynie jego składniki np. nieruchomości, pojazdy, urządzenia i maszyny. Będą one dziedziczone razem z resztą majątku Odyna, w tym majątku osobistego – co oznacza, że nawet jeżeli Thor dostanie insygnia władzy, tj. tron, opaskę na oko i pałac – to pola uprawne, drogi i fabryki mogą trafić do innych spadkobierców. Reszta uprawnień, które przed śmiercią miał Odyn jako przedsiębiorca wygaśnie, nie przechodząc na jego spadkobierców. Z chwilą śmierci Odyna, wszystkie rachunki bankowe Królestwa Asgardu zostaną zablokowane, wszelkie udzielone pełnomocnictwa stracą ważność, a wszystkie koncesje i pozwolenia wygasną.
Odyn ma dwie możliwości zapewnienia ciągłości działalności Królestwa Asgardu.
Najskuteczniejszym rozwiązaniem, wymagającym jednak uprzedniego przygotowania jest przekształcenie Królestwa Asgardu w Asgard sp. z o.o. – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wówczas Odyn, który będzie posiadał 100% udziałów w spółce, może je przed śmiercią sprzedać, darować Thorowi, a nawet zapisać je w testamencie notarialnym. Śmierć Odyna nie wpłynie wtedy na działalność Asgard sp. z o.o., a dziedziczeniu będzie podlegać tylko majątek Odyna, a nie cała spółka. W razie gdyby Odyn nie spisał testamentu, spółka będzie dalej działać w trakcie trwania postępowania spadkowego.
Jeżeli Odyn nie pomyśli o tym zawczasu – a przekształcenie działalności w spółkę może trwać kilka miesięcy, może także spisać testament, w którym wskaże wprost, że przedsiębiorstwo ma odziedziczyć Thor. Taki zapis windykacyjny może być zawarty wyłącznie w testamencie notarialnym. Mimo tego, aby dalej prowadzić działalność Thor musi przede wszystkim uzyskać postanowienie o nabyciu spadku. W sytuacji, gdy Thor nie dogaduje się z rodzeństwem i walczy z nimi o prawa do spadku po ojcu, sprawa spadkowa może ciągnąć się miesiącami czy nawet latami i nie musi zakończyć się po jego myśli.
Odyn w testamencie może wprawdzie wskazać, że Thor ma zająć się wykonaniem testamentu, którym przekazuje mu Królestwo Asgardu. Jeżeli Thor w obecności notariusza przyjmie ten obowiązek, będzie zarządzał przedsiębiorstwem (ale także resztą majątku Odyna) do chwili zakończenia postępowania spadkowego. Wykonawca testamentu ma jednak wiele dodatkowych obowiązków i odpowiada za wykonanie całości testamentu – nie tylko za zarządzanie przedsiębiorstwem po śmierci Odyna. W efekcie rodzeństwo uważające, że Thor źle zarządzał majątkiem pozostałym po Odynie, może pozwać Thora o odszkodowanie.
Jeżeli Odyn nie zadba zawczasu o to, by Królestwo Asgardu odziedziczył Thor, poszczególne składniki jego firmy będą dziedziczone bez testamentu, a zatem z uwzględnieniem jego żony i wszystkich dzieci. W takim wypadku Thor otrzyma taką samą część, jak każde z pozostałych dzieci Odyna, tj. zaledwie 7% spadku, zaś żona Odyna otrzyma połowę całego majątku Odyna. Długotrwałe postępowanie spadkowe oraz brak możliwości i osoby właściwej do skutecznego zarządzania królestwem może wykończyć każde, nawet największe przedsiębiorstwo.
Odyn jako dobry i sprawiedliwy władca powinien zadbać o to, co stanie się z dziełem jego życia, zamiast pozostawiać to w rękach przeciążonych sądów oraz zwaśnionych potomków.