Na mocy ustawy z dnia 30 marca 2021 r., która wprowadza m.in. poprawki do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu rozszerzono katalog podmiotów obowiązanych (tj. podmiotów zgłaszających nieprawidłowości) oraz listę podmiotów (także tych, które nie prowadzą działalności gospodarczej), które muszą zostać wpisane do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (dalej: CRBR).
Celem wyżej wymienionej ustawy jest dostosowanie polskiego prawa do zmian przepisów unijnych wprowadzonych dyrektywą 5 AMLD, która zwiększa przejrzystości przepływów finansowych na terenie Unie Europejskiej. W większości (poza wyjątkami wymienionymi w nowelizacji) nowe przepisy wejdą w życie w dniu 31 października 2021 r.
Obecnie, do rejestru obowiązkowo muszą zostać wpisane: spółki jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wyjątek stanowią spółki publiczne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
Ze względu na zmianę przepisów – poza wskazanymi powyżej – do rejestru zgłosić muszą się również:
1. trusty, których powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne:
a) mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
b) nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu lub na rzecz trustu;
2. spółki partnerskie;
3. europejskie zgrupowania interesów gospodarczych;
4. spółki europejskie;
5. spółdzielnie;
6. spółdzielnie europejskie;
7. stowarzyszenia podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.
Nowe przepisy wchodzą w życie w ciągu 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy nowelizującej, tj. 30 października 2021 r. Samego zgłoszenia należy w dokonać w terminie 3 miesięcy od daty obowiązywania, tj. maksymalnie do dnia 31 stycznia 2022 r.
Ze względu na wejście w życie nowelizacji, nałożony został obowiązek dostarczenia przez beneficjenta rzeczywistego wszystkich informacji i dokumentów koniecznych do zgłoszenia i aktualizacji danych w CRBR. Beneficjent rzeczywisty ma na to 7 dni liczonych od dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub od wystąpienia zdarzenia wymagającego aktualizacji danych zawartych w CRBR.
Beneficjent rzeczywisty, który nie dopełni tego obowiązku, wskutek czego podmiot zobowiązany do zgłoszenia w CRBR, nie dokona zgłoszenia lub aktualizacji informacji w terminie 7 dni lub poda informacje niezgodne ze stanem faktycznym, podlega karze pieniężnej do wysokości 50 000 zł.
W wyniku wprowadzonych zmian doszło również do rozszerzenia zakresu przyznawanej kary pieniężnej. Kara będzie nakładana nie tylko w przypadku braku wypełnienia obowiązku zgłoszenia w CRBR, czy jego aktualizacji w terminie, ale także w przypadku podania informacji niezgodnych ze stanem faktycznym. Do odpowiedzialności pociągnięte będą także osoby odpowiedzialne za zgłoszenie, a nie tylko sam podmiot.
zespół kancelarii cw