Prezent czy łapówka? Rzecz o firmowych prezentach świątecznych
23 grudnia 2021Zamknięcie roku – niezbędnik przedsiębiorcy.
10 stycznia 2022
Spółką komandytowo-akcyjną (SKA) jest to spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Spółka komandytowo-akcyjna ma prawo we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. To jedna z definicji takiej spółki.
1 stycznia 2022 roku w życie wchodzi nowe ustawodawstwo podatkowe, tzw. Polski Ład. W związku z wprowadzanymi zmianami, spółka komandytowo-akcyjna może być rozwiązaniem dla tych, którzy, delikatnie mówiąc, nie przepadają za instytucją ZUSu.
Dla tych, którzy nie lubią ZUSu
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnym podlega m.in. osoba prowadzącą pozarolniczą działalność. Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się np. wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Jak można łatwo zauważyć ustawa pomija wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej.
Oznacza to, że osoba fizyczna będąca komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej nie podlega ani ubezpieczeniom społecznym, ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Polski Ład nie przewiduje w tym zakresie zmiany zasad oskładkowania i opodatkowania dochodów komplementariuszy SKA, będących osobami fizycznymi.
Spółka komandytowo-akcyjna może zatem okazać się atrakcyjnym oraz efektywnym rozwiązaniem. Jeżeli jednak z różny względów nie jest to optymalne rozwiązanie lekarstwem może okazać się spółka komandytowa.
Radca Prawny w Dziale Procesowym
w.jankowska@kancelariacwk.pl
+48 690 830 014
LinkedIn