Prowadzisz działalność w formie spółki cywilnej i:
– solidarna odpowiedzialność za zobowiązania spółki,
– problem z kontynuacją działalność po śmierci wspólnika,
– brak odpowiednich narzędzi prawnych w przypadku konfliktu wspólnikiem
doprowadziły Cię to decyzji o przekształceniu w spółkę z o.o.?
Poniżej przedstawiamy, jak będzie wyglądał cały ten proces.
Procedury są dwie, tzw. pełna i uproszczona. Aby dowiedzieć się, z której będziesz korzystać, należy sięgnąć do umowy spółki. Jeżeli wszyscy wspólnicy są uprawnieni do reprezentowania spółki – zyskasz na czasie. Jeżeli nie, to proces się wydłuży. Jeżeli zależy Ci na szybkim tempie zmian, warto rozważyć zmianę umowy. Będzie ona skuteczna od momentu podpisania stosownych dokumentów przez Ciebie i Twojego wspólnika.
Niezależnie od rodzaju procedury, sporządzenie sprawozdania finansowego to pierwszy przystanek. Służy ono określeniu wartości spółki cywilnej i tym samym pomaga ustalić wysokość kapitału w Twojej przyszłej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i możliwość jego pokrycia majątkiem spółki cywilnej.
Z pomocą przyjdzie księgowość, która sporządzi takie sprawozdanie na dzień w miesiącu poprzedzającym przyjęcie planu przekształcenia (lub jego załączników – czytaj dalej), obowiązkowo składające się z trzech elementów: informacji dodatkowej, rachunku zysków i strat i bilansu.
Tutaj pojawiają się pierwsze różnice w procedurze. Jeżeli nie wszyscy reprezentują spółkę, konieczne jest sporządzenie planu przekształcenia wraz z załącznikami. W uproszczonej procedurze sporządzasz same załączniki, tj. Projekt uchwały o przekształceniu i umowy sp. z o.o.
Teraz musisz planować na miesiąc do przodu. W procedurze pełnej należy zawiadomić wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu, a także poinformować ich o tym, gdzie mogą przeglądać dokumenty dotyczące całego procesu. Zawiadomić musisz dwa razy, na miesiąc przed planowaną wizytą u notariusza oraz na dwa tygodnie.
Dalej już z górki. Szybka wizyta u notariusza, w czasie której wszyscy wspólnicy podejmą uchwałę o przekształceniu i zawiążą umowę spółki z o.o., potem wniosek do sądu rejestrowego o rejestrację podmiotu powstałego z przekształcenia i oczekiwanie na upragniony wpis w Rejestrze Przedsiębiorców KRS, który będzie faktycznym momentem przekształcenia.
Niezależnie od rodzaju procedury, nie wygląda to jak drogę przez mękę, prawda?
Patrząc na same formalne kroki kodeksowe owszem, ale każde przekształcenie wymaga dokładnej analizy otoczenia biznesowego i prawnego i może zastawić na Ciebie kilka pułapek. Przeczytasz o nich w naszych innych wpisach, a jeszcze lepiej, posłuchasz o nim w trakcie spotkania w naszej kancelarii, na którym opowiemy Ci o całej podróży ze spółki cywilnej do portu SPÓŁKA Z O.O.