Przekształcenie firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów organizacji biznesu. Wiele osób wciąż jednak obawia się tego procesu z powodu niektórych mitów i błędnych przekonań, które krążą na ten temat. W tym artykule rozwiejemy te mity i przedstawimy fakty na temat przekształcenia w sp. z o.o. i argumenty przemawiające za transformacją dla poszczególnych form prawnych.
Przekształcenie w spółkę z o.o. wymaga dużych nakładów finansowych.
Przekształcenie w spółkę z o.o. nie musi być kosztowne! Koszty przede wszystkim wynikają z opłat z notarialnych i sądowych. Oczywiście najlepiej przekształcać się z pomocą profesjonalistów, więc trzeba się również liczyć z ich wynagrodzeniem. Niemniej, w porównaniu z problemami, jakich może przysporzyć nieumiejętne przekształcenie, wysokość wynagrodzenia doświadczonej kancelarii prawnej nie wydaje się przytłaczająca.
Spółka z o.o. wymaga wielu dokumentów i formalności.
Przekształcenie firmy w spółkę z o.o. wymaga pewnej ilości dokumentów, ale nie jest to proces bardzo skomplikowany. Wymagane dokumenty to m.in. umowa spółki, uchwała o przekształceniu, lub sprawozdanie finansowe przekształcanej firmy. Tutaj ponownie na wartości zyskuje zlecenie przekształcenia np. radcy prawnemu, który przygotuje odpowiednie dokumenty i ograniczy papierologię po stronie Klienta do minimum.
Przekształcenie w spółkę z o.o. wymaga zmiany nazwy firmy.
Firma, która przekształca się w spółkę z o.o., może, a ze względu na dotychczasowe osiągnięcia, często nawet powinna zachować swoją nazwę. Zmienić się może tylko dodatkowe oznaczenie wskazujące na charakter spółki, czyli np. XYZ sp.j. zamieni się po prostu w XYZ sp. z o.o. Ponadto, zgodnie z przepisami k.s.h., spółce przekształconej będą przysługiwać wszelkie prawa i obowiązki Twojej dotychczasowej działalności.
Spółka z o.o. oznacza większą odpowiedzialność zarządu i właścicieli.
Spółka z o.o. zapewnia właścicielom i zarządowi ochronę przed odpowiedzialnością za długi spółki. Jedynie kapitał spółki jest zagrożony, a nie prywatne majątki właścicieli. Oczywiście, jeśli właściciele spółki działać będą niezgodnie z prawem, to mogą ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną. Jednak w normalnych warunkach, spółka z o.o. zapewnia właścicielom ograniczenie ryzyka finansowego.
Podsumowując, przekształcenie firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może być dobrym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw. Nie należy się jednak obawiać tego procesu z powodu nieprawdziwych mitów i błędnych przekonań. Właściwe przygotowanie i zrozumienie procesu przekształcenia może pomóc przedsiębiorcom w osiągnięciu sukcesu.
Jedną z głównych zalet przekształcenia spółki osobowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest ograniczenie osobistej odpowiedzialności wspólników. W przypadku spółki osobowej, wspólnicy bez ograniczenia odpowiadają za zobowiązania spółki, podczas gdy inni mogą mieć ograniczoną odpowiedzialność, tak jak np. komandytariusze spółki komandytowej. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, każdy z jej wspólników odpowiada tylko do wysokości wniesionego przez siebie kapitału.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością cieszy się zazwyczaj większym zaufaniem inwestorów niż spółka osobowa. W przypadku spółki osobowej, inwestorzy mogą obawiać się osobistej odpowiedzialności wspólników, co może wpłynąć na ich decyzje inwestycyjne. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, inwestorzy wiedzą, że ich odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości wniesionego kapitału.
Przekształcenie spółki osobowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może przynieść korzyści związane z własnością intelektualną. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, łatwiej jest chronić własność intelektualną, taką jak znaki towarowe czy patenty. Ponadto, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może łatwiej pozyskiwać finansowanie z zewnętrznych źródeł, dzięki czemu ma większe możliwości rozwoju.
Wspólnicy sp. z o.o. (poza jednoosobowymi spółkami) nie są zobligowani do opłacania składek na ubezpieczenia. Spółka z o.o., przy spełnieniu odpowiednich warunków, niesie ze sobą też wiele możliwości optymalizacji podatkowej, takich jak estoński CIT lub obniżenie CIT do stawki 9 %.
Ponownie wracamy, jak sama nazwa tej formy prawnej wskazuje, do ograniczonej odpowiedzialności w spółce z o.o. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. W przypadku spółki z o.o. odpowiedzialność jest ograniczona do kapitału zakładowego, a majątek osobisty udziałowca jest chroniony.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jest ograniczony w pozyskiwaniu środków na rozwój firmy. W przypadku spółki z o.o. można pozyskać kapitał z zewnątrz, poprzez emisję udziałów i indywidualne oraz dopasowane do potrzeb ułożenie struktury właścicielskiej w spółce.
Spółka z o.o. daje większe możliwości podziału zadań i odpowiedzialności w firmie. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca musi sam zajmować się wieloma aspektami prowadzenia firmy. W spółce z o.o. można zatrudnić pracowników i delegować większość obowiązków, co pozwoli skupić się na najważniejszych zadaniach.
Podobno śmierć i podatki to jedyne, czego możemy być pewni na tym świecie, więc musimy się do nich znowu odnieść. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze są opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych i rozliczają się na trzy sposoby: skala podatkowa, ryczałt lub podatek liniowy. Są również objęci składką zdrowotną w wysokości 4,9 %, a czasem nawet 9 % lub składką zryczałtowaną od wysokości przychodów. Muszą też opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, a większość z tych obciążeń dotyka ich niezależnie od tego, czy konsumują całość swoich zysków. Gdy te w wielu firmach są reinwestowane, nie ma to i tak znaczenia, ponieważ dochód wygenerowany przez przedsiębiorstwo jest opodatkowany.
Wspólnicy sp. z o.o. (minimum dwóch w spółce) są zwolnieni z obowiązku opłacania składek, a CIT estoński pozwala na zminimalizowanie podatku dochodowego do zera, jeżeli zyski nie są wypłacane. Nawet jeśli są wypłacane, to łączny podatek z tytułu dywidendy dla spółki i wspólnika może zostać utrzymany na atrakcyjnym poziomie.
Razem z przygotowaną przez nas CHECKLISTĄ już teraz sprawdź, czy przekształcenie nie powinno być Twoim planem na najbliższe miesiące. W końcu prowadzenie biznesu w najoptymalniejszej formie prawnej jest podstawą Twojego sukcesu. Chętnie wyruszymy w tę drogę razem Tobą i o szczegółach opowiemy Ci w czasie spotkania, na którym dowiesz się, jak łatwo możesz stać się wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.