Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej jako sankcja niewykonania obowiązków wynikających z ustawy o prawie upadłościowym i naprawczym
12 kwietnia 2021Fundacja Rodzinna – projekt ustawy
26 kwietnia 2021
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się co zrobić, gdy Komornik umorzy postępowanie egzekucyjne prowadzone przeciwko wierzycielowi, który jest Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i nie uda się odzyskać należności?
Odpowiedzi na to pytanie udziela nam art. 299 kodeksu spółek handlowych. Jeżeli egzekucja przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.
Zapraszam na nowy cykl, w którym postaram się przybliżyć problematykę odzyskiwania wierzytelności od członków zarządów Spółki.
Zacznijmy od kilku podstawowych kwestii.
-
Jak ustalić który członek zarządu odpowiada za zobowiązania Spółki?
Solidarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki ponoszą osoby będące członkami zarządu w czasie istnienia zobowiązania, którego egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna. Należy więc sprawdzić kto pełnił funkcję członka zarządu w okresie kiedy wierzytelność stała się wymagalna. W tym celu warto nie tylko sprawdzić dane zawarte w Rejestrze Przedsiębiorców KRS, ale dane zawarte także w aktach rejestrowych Spółki. Nie zawsze dane ujawnione w Rejestrze pokrywają się ze stanem faktycznym.
- Jak wykazać, że egzekucja wobec Spółki była bezskuteczna?
Najczęstszym dowodem bezskuteczności egzekucji jest postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko spółce z o.o., wydane przez Komornika sądowego. Nie jest to jednak jedyny dowód. Okoliczność ta może być bowiem wykazana także w każdy inny dopuszczalny sposób np. poprzez przedłożenie wykazu majątku spółki z o.o. sporządzonego w toku postępowania o wyjawienie majątku. Dowodem na bezskuteczność egzekucji może być także postanowienie sądowe oddalające wniosek o ogłoszenie upadłości lub postanowienie umarzające postępowanie upadłościowe.
- Czy i kiedy członek zarządu może zwolnić się z odpowiedzialności?
Przepisy enumeratywnie wymieniają przesłanki wyłączenia odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki. Członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody.
Weronika Jankowska
prawnik
Radca Prawny w Dziale Procesowym
w.jankowska@kancelariacwk.pl
+48 690 830 014
LinkedIn