Ustawa o doręczeniach elektronicznych wprowadza istotne zmiany w zakresie doręczania korespondencji w obrocie gospodarczym i administracji. Nowe rozwiązania zmienią tradycyjny sposób doręczenia przesyłek. E-doręczenie będzie traktowane tak jak wysłanie listu poleconego. Usługa doręczenia elektronicznego będzie darmowa. Poniżej przedstawiamy istotne zmiany, które są szczególnie ważne dla przedsiębiorców.
W celu ujawniania adresu do doręczeń elektronicznych z dniem 1 lipca 2021 roku obowiązywać będzie nowy rejestr publiczny – baza adresów elektronicznych, zawierający wszystkie adresy elektroniczne do doręczeń. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności adres do doręczeń elektronicznych powinni posiadać:
Utworzenie adresu oraz przyporządkowanie do niego skrzynki do doręczeń następuje na podstawie wniosku danego podmiotu do ministra właściwego do spraw informatyzacji lub automatycznie po otrzymaniu z KRS lub CEIDG danych podmiotów tam zarejestrowanych. Wszyscy przedsiębiorcy wpisani do KRS i CEIDG zobligowani są do wywiązania się ze swojego obowiązku od 30 września 2026 roku.
Kontakt z podmiotami profesjonalnymi ma zostać w pełni przeniesiony do Internetu. Przedsiębiorcy podlegający wpisowi do KRS będą mieli obowiązek wyznaczyć administratora skrzynki doręczeń, czyli osobę upoważnioną do zarządzania skrzynką. W odniesieniu do osoby fizycznej, w tym przedsiębiorcy zarejestrowanego w CEIDG, nie będzie to obowiązkowe. Podmioty publiczne mają obowiązek przejścia na tryb doręczeń elektronicznych w następujących terminach:
W odniesieniu do korespondencji kierowanej do nieprofesjonalistów i podmiotów, których nie dotyczy obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych, wykorzystywane będą tzw. przesyłki hybrydowe. Polegać to będzie na utworzeniu i nadaniu przesyłki w jednej formie (elektronicznej lub papierowej), a następnie przetworzeniu i doręczeniu jej w drugiej formie.
Celem ustawy jest digitalizacja funkcjonowania organów władzy publicznej. Termin, od którego istnieje obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych, zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Wniosek o utworzenie adresu do doręczeń elektronicznych będzie można złożyć za pomocą usługi online udostępnianej przez właściwego ministra do spraw gospodarki. Nowe przepisy mają także zapewnić synchronizację danych zawartych w bazie adresów elektronicznych z danymi zawartymi w CEIDG i KRS.