Cena transferowa to taka, którą płacą podmioty powiązane, za wymianę usług, towarów lub praw. Często jest to instrument wykorzystywany do przesuwania środków pomiędzy podmiotami powiązanymi. Łatwo się domyślić, że jest to powód, dla którego fiskus często przygląda się takim transakcjom.
Pojęcie cen transferowych dotyczy przede wszystkim podmiotów powiązanych.
Skąd mamy wiedzieć czym są podmioty powiązane? W tym celu musimy sięgnąć do ustaw o CIT i PIT. Mówiąc najprościej, podmioty powiązane to takie, między którymi zachodzą wzajemne zależności wynikające m. in. ze stosunku pracy, ale też związki osobowe lub majątkowe. Przykładem mogą być choćby jednoosobowe spółki, które łączy osoba wspólnika. W momencie, w którym wspomniane spółki będą dokonywać między sobą transakcji np. sprzedaży towarów – zastosowanie będą miały ceny transferowe. Podobna sytuacja dotyczy przypadku, gdy naszym kontrahentem jest podmiot, którego siedziba znajduje się w raju podatkowym.
Po ustaleniu, że jesteśmy podmiotami powiązanymi, musimy działać w oparciu o rynkowe kryteria. Nie wolno nam zawyżać ani zaniżać cen usługi lub towaru. Musimy wiedzieć, że organy podatkowe często kontrolują, czy ustalone przez podmioty powiązane ceny mają charakter rynkowy.
Z pojęciem cen transferowym wiąże się obowiązek sporządzenia stosownej dokumentacji.
Jeśli ustalimy, że spełniamy kryteria, które zobowiązują nas do sporządzenia dokumentacji transferowej konieczne będzie jej rzetelne przygotowanie. W tym miejscu ustawodawca przygotował rozwiązania, które ułatwią podatnikom ten proces. Wszystko za sprawą wydłużenia terminów i sporządzenia dokumentacji w formie elektronicznej.
Pierwszą pozytywną zmianą jest wydłużenie terminu na złożenie tzw. lokalnej dokumentacji cen transferowych do 10 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego. Wspomniana dokumentacja musi zawierać min. opis transakcji i analizę cen transferowych.
Kolejnym plusem, który zapisujemy po stronie ustawodawcy jest ograniczenie biurokracji. Dotychczas konieczne było złożenie przez podatnika odrębnego oświadczenia, w którym wskazywał, że sporządził dokumentację lokalną, a ceny zostały określone na warunkach rynkowych. Obecnie wystarczające będzie złożenie tylko jednego dokumentu w postaci informacji o cenach transferowych. Będziemy mogli ją złożyć na koniec jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.
Usystematyzowano również kwestię dokonywania korekty. Przede wszystkim nie będzie już obowiązku informowania o korekcie w zeznaniu rocznym. Możliwe też będzie dokonanie korekty na podstawie dowodu księgowego, który potwierdza fakt jej dokonania.
Czas na łyżkę dziegciu. Ustawodawca zwiększył bowiem zakres odpowiedzialności karno-skarbowej w przypadku niewłaściwego wykonania lub niewykonania obowiązków związanych z cenami transferowymi. Kary sięgną nawet 720 stawek dziennych grzywny, co oznacza maksymalnie prawie 29 milionów złotych.
Podsumowując, jeżeli dokonujecie transakcji sprzedaży usług, towarów lub praw i posiadacie kilka podmiotów wzajemnie powiązanych np. spółkę matkę i spółkę córkę, pamiętajcie o skrupulatnym prowadzeniu dokumentacji cen transferowych. Zaniedbanie tego obowiązku skutkuje bolesnymi karami. Jeżeli nie macie pewności czy ceny transferowe dotyczą Waszych podmiotów, zapraszamy do kontaktu – chętnie pomożemy.