Wspólnicy mogą wypłacać środki ze spółki opodatkowanej w formie ryczałtu od dochodów, czyli tzw. estońskim CIT. Sprawdź, w jaki sposób opodatkowana jest dywidenda z takiej spółki i na co zwracać szczególną uwagę.
Podstawowe założenie estońskiego CIT-u jest takie, że dopóki nie nastąpi wypłata zysku ze spółki, dopóty nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego.
W praktyce rzadko zdarza się sytuacja, w której przez kilka lat wspólnicy nie wypłacają żadnych środków ze spółki. Czy zatem estoński CIT może być korzystny również w przypadku dokonywania wypłat ze spółki? Tak, o ile wypłaty te nie są uznawane za ukryte zyski, czyli inne formy świadczeń dla wspólników lub powiązanych podmiotów, bezpośrednio lub pośrednio związanych z podatnikiem (spółką) lub jej wspólnikami.
Podatek z tytułu wypłaty dywidendy ze spółki opodatkowanej estońskim CIT jest płacony na preferencyjnych zasadach, czyli podlega pomniejszeniu o:
W momencie wypłaty zysku efektywna stawka podatku (na którą składają się podatek od zysku spółki i podatek od dywidendy płacony przez wspólnika) będzie niższa niż w przypadku klasycznego CIT – dla małych podatników wyniesie tylko 20% zamiast 26,29%, a dla pozostałych podatników – łącznie tylko 25% zamiast 34,39%.
MAŁY PODATNIK | DUŻY PODATNIK |
---|---|
Opodatkowanie spółki: – zysk do opodatkowania – 1 000 000 – estoński CIT (10%) – 100 000 | Opodatkowanie spółki: – zysk do opodatkowania – 1 000 000 – estoński CIT (20%) – 200 000 |
Opodatkowanie wspólnika – dywidendy: – wypłacony zysk – 1 000 0000 – podatek od dywidendy (19%) – 190 000 – pomniejszenie podatku (90%) – 90 000 – podatek od dywidendy po zmniejszeniu – 100 000 – całkowity podatek – 200 000 (20%) | Opodatkowanie wspólnika – dywidendy: – wypłacony zysk – 1 000 0000 – podatek od dywidendy (19%) – 190 000 – pomniejszenie podatku (70%) – 140 000 – podatek od dywidendy po zmniejszeniu – 50 000 – całkowity podatek – 250 000 (25%) |
Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość wypłaty zaliczek na poczet dywidendy. Dla wielu przedsiębiorców możliwość bieżącego wypłacania części zysku w ciągu roku jest ważną kwestią. W związku z tym bardzo szybko pojawiła się wątpliwość, czy istnieje możliwość zastosowania odliczenia estońskiego CIT dokonując tego typu wypłat.
Początkowo przepisy regulujące możliwość zastosowania mechanizmu odliczenia estońskiego CIT odnosiły się wyłącznie do dywidend, co organy podatkowe rozumiały bardzo ściśle. Uznawały, że zaliczka na poczet dywidendy to nie to samo co dywidenda. Przepisy zostały jednak zmienione, a Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swoich interpretacjach potwierdza, że w świetle przepisów obowiązujących od początku 2022 roku stosowanie odliczenia możliwe jest już przy wypłacie zaliczek na poczet przyszłej dywidendy, a nie tylko przy wypłacie zysku rocznego.
Termin płatności podatku od wypłaty zysku – do końca 3. miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale zysku
Termin płatności podatku od zaliczek na poczet zysku – do końca 3. miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym wypłacono zaliczki (lub podjęto uchwałę o ich wypłacie)
Jak widać, mimo iż głównym założeniem estońskiego CIT-u jest zatrzymanie zysków w spółce celem ich reinwestowania, to wypłaty środków dla wspólników w tym modelu podatkowym odbywają się także na preferencyjnych warunkach.
Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli przedstawić Ci wszystkie korzyści płynące z wejścia na e-CIT.
Więcej informacji znajdziesz w poprzednich wpisach: Niższy CIT po przekształceniu w sp. z o.o. – czy to możliwe? oraz Przekształcenie – czy mi się opłaci?