Przy planowaniu przekształcenia spółki warto wcześniej zrozumieć, jakie konsekwencje wiążą się z takim działaniem oraz jakie cele chcemy osiągnąć. Pomimo starań, aby uniknąć podwójnego opodatkowania, istnieją inne istotne czynniki, które mogą wpłynąć na naszą działalność i warto je uwzględnić. Dla przedsiębiorców, którzy zbudowali swoją markę i posiadają bazę stałych kontrahentów, istotne będzie m.in. zachowanie niezmienionego numeru NIP po przekształceniu spółki. Warto więc dokładnie przeanalizować, jakie przepisy prawne mają zastosowanie w tej kwestii.
Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników oraz płatników, numer NIP przydzielony podatnikowi nie jest przekazywany następcy prawnemu zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy. Istnieje jednak wyjątek dotyczący przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.
Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w postaci np. spółki komandytowej przekształca ją w inną spółkę handlową, na przykład spółkę jawną lub z ograniczoną odpowiedzialnością, numer NIP spółki zostaje zachowany.
Po dokonaniu wpisu przez sąd rejestrowy, dane podstawowe, objęte treścią wpisu, są przekazywane elektronicznie do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP). Nadanie numeru NIP odbywa się automatycznie i bezpośrednio po umieszczeniu danych w CRP KEP uzyskanych z KRS. Informacja o przyznaniu numeru NIP jest następnie przekazywana z powrotem do KRS za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Zawarcie numeru NIP w KRS stanowi potwierdzenie jego nadania.
To nie zwalnia przekształconej spółki od obowiązku w urzędzie skarbowym zgłoszenia identyfikacyjnego na formularzu NIP-8. Zawiera ono uzupełniające dane niezbędne do realizacji zadań administracji skarbowej, Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
W przypadku numeru REGON sytuacja jest analogiczna do numeru NIP.
Przechodzi on ze spółki, która się przekształca na spółkę przekształconą. Wynika to z § 12 ust. 7 pkt. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń.
Tutaj już niestety nie jest tak kolorowo. Spółka będzie miała nowy NIP i REGON i nie ma jakichkolwiek szans i możliwości na to, żeby przejęła NIP przedsiębiorcy. Nowe dane nadawane są wraz z rejestracją w KRS. Tutaj może jednak wystąpić czasowy odstęp między rejestracją spółki a pojawieniem się informacji o numerach. W praktyce oznacza to, że może minąć kilka godzin, zanim spółka będzie mogła rozpocząć swoją działalność, gdyż będzie działać bez numeru NIP przez ten czas.
W zależności od rodzaju przekształcenia, po drodze może Cię spotkać kilka ułatwień, ale też wyzwań. Warto wtedy mieć u boku kogoś doświadczonego.
Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę. Z chęcią do niej dołączymy.