Dla spółek, których rok obrotowy kończy się 31 grudnia, to już ostatni dzwonek, aby odbyć Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników, na którym wspólnicy zatwierdzą rok obrotowy. Czas do 30 czerwca! Na niektórych na Zgromadzeniu czeka nie lada gratka, jaką jest podział zysku.
O czym należy pamiętać przed podziałem zysku w sp. z o.o.?
- Sprawdzenie sprawozdania finansowego: Upewnijcie się, ile wynosi zysk netto.
- Konsultacja z księgową: Zweryfikujcie, czy są jakieś straty z poprzednich lat do pokrycia oraz czy spółka zgromadziła środki z zysków z lat poprzednich na kapitale zapasowym lub rezerwowym. Pozwoli to określić, ile faktycznie możecie przeznaczyć na podział i czy nie należy pokryć straty z lat ubiegłych.
- Sprawdzenie umowy spółki: Zobaczcie, czy umowa zawiera zapisy dotyczące podziału zysku, wyłączenia części zysku od podziału, przeznaczenia części zysku na dywidendę, udziały uprzywilejowane co do zysku, czy przeznaczenie części zysku na kapitał zapasowy, rezerwowy lub inny fundusz utworzony w spółce.
- Przygotowanie wniosku: Członkowie zarządu powinni przygotować wniosek dotyczący podziału zysku, który zostanie przedstawiony na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników jako propozycja podziału zysku.
- Uchwała o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego: Przed podjęciem uchwały o podziale zysku przez zwyczajne zgromadzenie wspólników, upewnijcie się, że została podjęta uchwała o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.
Warto także pamiętać, że:
- Kwota dywidendy nie może przekraczać zysku netto wykazanego w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz kwoty przeniesione na kapitał zapasowy i rezerwowy utworzony z zysków.
- Od powyższej kwoty należy odjąć niepokryte straty oraz kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane na kapitał zapasowy lub rezerwowy.
- Prawo do dywidendy przysługuje wspólnikowi posiadającemu udziały w dniu podjęcia uchwały o podziale zysku lub innym dniu wskazanym w uchwale.
- Dywidenda wypłacana jest w terminie wskazanym w uchwale o podziale zysku, a jeśli termin nie jest określony, to powinna być wypłacona niezwłocznie po podjęciu uchwały.
- Na wypłatę dywidendy można przeznaczyć również kapitał zapasowy (lub rezerwowy) oraz niepodzielone zyski z lat ubiegłych.
- Zysk można przeznaczyć na pokrycie strat, wypłatę dywidendy, kapitał zapasowy, kapitał rezerwowy, inny fundusz (np. inwestycyjny) lub na wypłatę dla zarządu bądź rady nadzorczej.
- Podział zysku nie jest obowiązkowy, chyba że wynika to z umowy spółki.
Podział zysku w spółce z o.o. to proces wymagający uwagi i znajomości przepisów prawnych.
Skontaktuj się z naszą kancelarią, aby uzyskać profesjonalną pomoc i zapewnić sprawne przeprowadzenie tego procesu w Twojej spółce.