Od 1 lipca 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która przewiduje ponad 100 zmian! Zmiany dotyczą m.in. sposobu doręczeń pism sądowych.
Po nowelizacji z 2019 roku dłużnik będący osobą fizyczną mógł łatwo przedłużyć (wręcz zatamować!) postępowanie nie odbierając korespondencji z Sądu. A jakie zmiany wprowadza najnowsza nowelizacja?
Możliwość ustanowienia pełnomocnika wyłącznie do doręczeń
Nowelizacja kodeksu wprost wprowadza możliwość ustanowienia pełnomocnika wyłącznie do doręczeń.
Należy jednak pamiętać, że jeśli strona ustanowiła pełnomocnika do doręczeń, pisma sądowe będą doręczane tylko temu pełnomocnikowi.
Zmiany w doręczeniach pism sądowych
- W pierwszej kolejności wyeliminowano wymóg nadawania pism procesowych przesyłką poleconą. Jest to pokłosie wątpliwości co do tego jak np. potraktować paczkę wysłaną kurierem. Nie rekomendujemy jednak wysyłania pism listem zwykłym. W obrocie gospodarczym należy zadbać o potwierdzenie, że pismo dotarło do odbiorcy i że miał on możliwość przeczytania go.
- Jeżeli stronie będącej przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG nie można doręczyć pierwszego pisma ze względu na nieujawnienie w tej ewidencji zmiany adresu do doręczeń, pismo to doręcza się na jej adres zamieszkania.
- W razie potrzeby doręczenia stronie pisma za pośrednictwem komornika, koszty doręczenia obciążają tę stronę niezależnie od wyniku sprawy.
- Jeżeli Sąd zarządzi doręczenie pisma przez komornika, a powód wykaże dowodem na piśmie, że pozwany zamieszkuje pod adresem wskazanym w pozwie, korespondencję uważa się za doręczoną. Późniejsze jej doręczenie przez komornika na ten sam adres nie powoduje ponownego rozpoczęcia biegu terminów, które kodeks wiąże z doręczeniem.
- Ponadto, na przedsiębiorcę wpisanego do CEIDG nałożony zostanie obowiązek powiadamiania sądu o każdej zmianie adresu wpisanego do tego rejestru . Jeżeli przedsiębiorca tego zaniecha, pismo sądowe pozostanie w aktach sądowych ze skutkiem doręczenia.
A słyszeliście już o wprowadzonym do KPC postępowaniu z udziałem konsumentów?