W każdej spółce kapitałowej, jak sama nazwa wskazuje, możemy spodziewać się kapitału. Możemy wyróżnić jego trzy formy, które wspierają funkcjonowanie i stabilność finansową spółki.
Kapitał zakładowy to kapitał podstawowy, który jest tworzony w momencie zakładania spółki. Jest to suma wkładów wniesionych przez wspólników w zamian za udziały w spółce. Minimalna wartość kapitału zakładowego w spółce z o.o. wynosi obecnie 5.000 zł.
Funkcje kapitału zakładowego:
Zwiększenie lub zmniejszenie kapitału zakładowego wymaga przeprowadzenia odpowiedniej procedury, podjęcia uchwały, najczęściej też wizyty u notariusza oraz wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zapasowy to kapitał tworzony z zysków netto spółki, a także z nadwyżek pochodzących z emisji udziałów powyżej ich wartości nominalnej. Spółki akcyjne mają np. obowiązek przekazywania części zysku na kapitał zapasowy, choć dokładne zasady mogą się różnić w zależności od umowy spółki.
Funkcje kapitału zapasowego:
Kapitał rezerwowy jest tworzony na podstawie decyzji wspólników spółki i może pochodzić z różnych źródeł, takich jak zyski czy dodatkowe wpłaty wspólników. W przeciwieństwie do kapitału zapasowego, nie jest on obowiązkowy i może być przeznaczony na dowolny, z góry określony cel.
Funkcje kapitału rezerwowego:
Kapitał zakładowy, zapasowy i rezerwowy pełnią różne role w funkcjonowaniu spółki z o.o., jednak wszystkie te formy kapitału mają na celu zwiększenie stabilności finansowej spółki i zabezpieczenie jej przed ryzykiem. Kapitał zakładowy jest fundamentem prawnym spółki, kapitał zapasowy pełni funkcję zabezpieczającą i wspiera rozwój, a kapitał rezerwowy oferuje dodatkową elastyczność finansową.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie zarządzania kapitałem w spółce z o.o.? Skontaktuj się z naszą kancelarią, aby uzyskać profesjonalne doradztwo prawne i zoptymalizować strukturę kapitałową Twojej firmy.