W grudniu coraz bardziej czuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wiele firm przygotowuje upominki dla pracowników i kontrahentów. Osoba otrzymująca prezent może być przecież zobowiązana do zapłaty podatku. Można więc zadać sobie pytanie:
Obdarowany kontrahent może zastosować zwolnienie z podatku przewidziane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z ustawą, wolna od podatku jest wartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą – o ile jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł.
Zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym.
Drobne upominki świąteczne przekazane kontrahentom w celu podjęcia czynności reklamy o wartości nieprzekraczającej 200zł będą stanowiły u przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodu.
Nierzadko także w grudniu ozdabiamy świątecznie biura. Tego typu wydatki mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu pod jednym warunkiem – dekoracje nie powinny być wystawne. Istotne jest także to, czy działalność prowadzona jest w biurze, czy np. w domu.
Izby Skarbowe w swoich interpretacjach potwierdziły możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na dekoracje świąteczne , gdyż ich celem jest budowanie kontaktów z klientami.
Przedsiębiorcy mogą odliczyć także VAT od zakupionych ozdób świątecznych.
Zgodnie ze stanowiskiem, wydatki na spotkania integracyjne mogą być kosztem podatkowym tylko w tej części, która dotyczy osób zatrudnionych na umowę pracę.