W jednym z poprzednich wpisów wskazałem, jakie są skutki podatkowe sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej lub komandytowej (potocznie określanego „udziałem” w takiej spółce). Przypomnę, że taka transakcja może się okazać bardzo niekorzystna podatkowo oraz że są zdecydowanie lepsze metody na jej przeprowadzenie.
Co jednak w sytuacji, gdy ogół praw i obowiązków w spółce osobowej chcemy przekazać nieodpłatnie? Czy taka umowa również będzie niekorzystna podatkowo?
To zależy, kto jest obdarowanym Ze względów praktycznych najczęściej będzie to jednak najbliższa rodzina.
Załóżmy zatem, że darowizna dokonywana jest na rzecz małżonka, zstępnych (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępnych (np. matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwa, pasierba, ojczyma lub macochy.
W takim wypadku nie powstaje przychód u żadnej ze stron transakcji. Taka umowa nie polega też VAT, ani PCC.
Jedynym podatkiem należnym od darowizny ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej jest podatek od spadków i darowizn. Jeżeli jednak darowizna dokonywana jest na rzecz jednej z osób wskazanych powyżej (zaliczanych do tzw. grupy „0”), to wystarczy zgłosić taką darowiznę do formularzu SD-Z2, aby podatku nie płacić wcale.
Darowizna ogółu praw i obowiązków jest zatem najkorzystniejszą podatkowo metodą zmiany wspólnika w spółce osobowej (np. jawnej lub komandytowej).