Jeżeli głównym przedmiotem Twojej działalności jest sprzedaż, to losy kasy fiskalnej po przekształceniu na pewno są bliskie Twojemu sercu. Sprawdź, co się z nią stanie, kiedy zdecydujesz się na zmianę formy prawnej.
Zacznijmy od tego, co zgodnie z rozporządzeniem regulującym warunki korzystania z kas fiskalnych musi zawierać sam paragon. Będzie to m.in. nazwa podatnika, adres punktu sprzedaży i numer NIP.
Tutaj sytuacja jest dość sympatyczna. Spółka powstała w wyniku przekształcenia wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przekształcanej. NIP jest ten sam, zmienia się nazwa.
W związku z powyższym, kasy rejestrujące używane przez spółkę przekształcaną mogą być używane przez spółkę przekształconą, pod warunkiem dokonania stosownych zmian w pamięci kasy, w związku ze zmianą nazwy podatnika, która jest drukowana na paragonach fiskalnych z kasy.
Tutaj musimy się trochę bardziej zaangażować. Spółka przekształcona otrzyma zupełnie nowy NIP, który musi być wskazany na paragonie, a jest zapisany w pamięci kasy fiskalnej. Dalsze korzystanie z tej kasy uzależnione jest od możliwości wymiany pamięci fiskalnej.
Aby dokonać wymiany pamięci, należy najpierw zakończyć pracę kasy w trybie fiskalnym, czyli:
Po wymianie pamięci należy dokonać fiskalizacji kasy i złożyć zgłoszenie aktualizacyjne. Alternatywą jest zakupienie nowego urządzenia i rozpoczęcie ewidencjowania sprzedaży z jego pomocą w dniu przekształcenia.
No właśnie, dzień przekształcenia, czyli godzina ZERO. Dniem przekształcenia jest dzień wpisu spółki przekształconej do Rejestru Przedsiębiorców KRS. Dlatego tak ważne jest, aby dobierać ten dzień z rozwagą, a przede wszystkim nie zostawiać go przypadkowi i wskazać we wniosku konkretną datę. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że sąd przychyli się do naszej prośby, dzięki czemu zyskamy większą kontrolę nad wykonywaniem wszystkich obowiązków aktualizacyjnych.
Przy przekształceniu przedsiębiorcy dreszczu emocji dodaje jeszcze fakt, że przekształcenie nie zawsze następuje jednocześnie z nadaniem numeru NIP. Proces ten wymaga podroży międzysystemowej, która czasami zajmuje od kilku godzin do nawet dni roboczych. Przepisy milczą na temat tego „okresu przejściowego”.
Co wtedy zrobić?
Mieć w zanadrzu pomoc prawną i księgową, która pomoże przejść przez przekształcenie suchą stopą.
To możemy być my, skontaktuj się z nami!