W dalszym ciągu niewielu przedsiębiorców wie o ustawie z dnia 8 marca 2013 roku o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. W związku z tym nie ma też świadomości swoich praw z niej wynikających.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą i Twój kontrahent również, a przedmiotem zawartej między Wami umowy jest dostawa towaru lub świadczenie usługi, to jako wierzyciel posiadasz szczególne uprawnienia, jeśli Twój kontrahent staje się Twoim dłużnikiem.
Wierzycielowi w przypadku niedotrzymania terminu płatności przez dłużnika, przysługuje od niego, bez jakiegokolwiek wezwania, zryczałtowana rekompensata za koszty odzyskiwania należności, stanowiąca równowartość kwoty:
Równowartość kwoty rekompensat jest ustalana przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne.
Kwota rekompensaty przysługuje wierzycielowi automatycznie w razie uchybienia terminowi zapłaty. Na wysokość rekompensaty nie wpływa w żaden sposób to, kiedy dokonano płatności. Kluczowe jest, że nastąpiła ona po terminie (nawet jeśli jest to jeden dzień!). Roszczenie dotyczące rekompensaty za koszty odzyskiwania należności powstaje z mocy prawa (czyli niejako automatycznie) i jest całkowicie oderwane od spełnienia przez wierzyciela dodatkowych warunków poza tym, że spełnił on swoje świadczenie oraz nabył prawo do żądania odsetek. Jest to uprawnienie, które nie zależy od tego, czy wierzyciel poniósł w konkretnej sytuacji jakikolwiek uszczerbek związany ze spełnieniem przez dłużnika jego świadczenia z opóźnieniem, bądź podjął jakiekolwiek czynności związane z odzyskaniem należności.
Ponadto wierzyciel oprócz rekompensaty za koszty odzyskiwania należności może także żądać zwrotu (w uzasadnionej wysokości) poniesionych kosztów odzyskiwania należności przewyższających kwotę rekompensaty. W przypadku prowadzenia windykacji samodzielnie, kosztami poniesionymi przez wierzyciela będą koszty obsługi korespondencji, materiały biurowe, czy czas pracowników.
W przypadku zlecenia windykacji podmiotowi zewnętrznemu, kosztem poniesionym przez wierzyciela w celu odzyskania jego wierzytelności nie jest nakład pracy czy wydatki windykatorów, ale przewidziane w umowie wynagrodzenie za usługi windykacyjne.
Są to uprawnienia, z których z pewnością warto korzystać. Możliwość naliczenia rekompensaty za koszty odzyskiwania należności stanowi pewnego rodzaju zachętę dla dłużników pilnowania terminów oraz narzędzie do ich dyscyplinowania.
Przedsiębiorcy w większość finansują swoją działalność kredytem obrotowym, za który płacą coraz więcej. Wasi dłużnicy finansują się Waszym kosztem. Może więc warto się lepiej przyjrzeć notorycznym spóźnialskim (do trzech lat wstecz) i obciążyć ich tymi kosztami? W czasach, gdy każdy grosz się liczy należy znać swoje prawa i nie odpuszczać dłużnikom. O tym jak szybko i skutecznie prowadzić windykację znajdziecie wpisy w naszej zakładce WINDYKACJA, gdzie szczegółowo omawiamy najważniejsze aspekty tego procesu. Gdyby jednak samodzielna praca nie przynosiła pożądanych efektów zapraszamy do kontaktu. Po prostu, po ludzku pomożemy.